Для початку хочеться розвіяти міф про те, що буженина – це запечений у печі (духовці) окіст. Так, це запечене м'ясо, але не обов'язково задня частина туші. Буженину можна приготувати з м'яса будь-якої тварини та птиці, але справжню – лише з молодої свинини. Тобто буженина – це, скоріше, спосіб приготування. Головне, вам знадобиться свіже м'ясо. Навіть правильно розморожене значно поступиться йому м'якістю та ароматом.
Інгридієнти:
2,5-3 кг свинини одним шматком
1,5-2 л квасу чи вина
1 головка часнику
3 шт. цибулі
3,5-4 ст. л. солі
8-10 горошин чорного перцю
4 лаврові листки
3 шт. гвоздики
Як приготувати "Буженину в домашніх умовах":
1. За 2-3 дні до запікання свинину (або будь-яке інше м'ясо на ваш вибір) необхідно замаринувати.
2. Часник очистити і залишити 3-4 зубчики для шпигування, решту розрізати на половинки або четвертинки. Цибулю очистити і нарізати великими скибочками.
3. Горошини чорного перцю та гвоздику роздавити, але не розмелювати. Лавровий лист помити та розламати на кілька частин. По бажанню можна додати ялівець, розмарин, зернятка коріандру та гірчиці, кмин.
4. Квас або вино влити в простору каструлю, додати сіль, розмішати до повного розчинення, додати цибулю, часник, решту спецій та покласти м'ясо - воно має бути повністю покрите рідиною. Дивіться за обставинами: якщо необхідно, додайте маринаду. Закрийте кришкою кришкою і поставте в холодильник на вказаний термін.
5. Перед запіканням м'ясо дістати з маринаду, ретельно протерти паперовим рушником і залишити на 40-60 хвилин повністю обсохнути і прогрітися до кімнатної температури. Маринад не виливайте, він буде в нагоді при запіканні.
6. Духовку розігріти до 200-210С. За старих часів буженину ставили в сильно натоплену піч, щоб жар спочатку відразу повністю охопив м'ясо, а потім м'ясо повільно доходило в печі, що остигає, тобто томилося.
7. Часник нарізати брусочками і нашпигувати м'ясо - зробити неглибокі надрізи тонким гострим ножем і, трохи повернувши його, вставити часник у розріз. Якщо м'ясо недостатньо жирне, такі ж надрізи заправити невеликими шматочками шпику. Додадуть аромату і листя лаврового листа, і розчавлені горошинки чорного або білого перцю.
8. На лист влити трохи маринаду і покласти буженину - жирною стороною зверху. Є ще спосіб захистити м'ясо від підгоряння – покласти на дно дека дерев'яні палички. Підказати які? Так, напевно, зараз вдома у всіх є палички для суші з японських або китайських ресторанів. Але маринад все одно на деко плеснути необхідно. У процесі запікання буженину слід поливати. І додавати маринад на лист у разі повного випаровування теж необхідно.
9. У сильно розігрітій духовці м'ясо має смажити перші 15 хвилин. Потім вогонь потрібно зменшити до 160-170С (як в печі, що остигає). Час готовності визначається вагою м'яса – на кожен кілограм відводиться 35-40 хвилин плюс ще 25-30 хвилин загалом на весь процес. Разом на наш шматок буженини часу піде близько 2,5 години. Під час запікання буженину треба поливати маринадом, а при необхідності накрити фольгою або папером для випічки або капустяним листом - на випадок, якщо почне сильно засмажуватися верх.
10. Готовність буженини перевіряється просто – проткнути кулінарною вилкою (вилка з двома довгими зубцями). Сік при проколюванні має бути прозорим, а не червоним чи рожевим. Приготовлену буженину дістати з духовки, загорнути у фольгу, дати відпочити 20 хвилин і подавати до столу з гірчицею, хріном або перцевим соусом. Якщо ж залишиться наступного дня - подати як холодну закуску. Смачного!
Альтернативний варіант приготування з Ютуб