Налистники – страва української національної кухні, жоден званий обід не обходився без них. Вони служать як би підготовкою до завершення трапези, потім подають десерт - найчастіше це фруктовий кисіль. Після нескінченної зміни овочевих, рибних, м'ясних страв гості вже не в змозі проковтнути жодного шматочка, але якщо на столі з'являються глибокі глиняні миски з гарячими, розпареними в печі налистниками, рука мимоволі тягнеться до цього дива. Тільки спробувати, тільки один... Налисники тануть у роті один за одним, і миски швидко пустіють. Ось таку чарівну магію мають ці звичайні млинці з сиром.
Інгредієнти:
Молоко – 1 л
Борошно пшеничне - 6 ст. л.
Цукор (для тіста 1/3, для фаршу 2/3) – 1 скл.
Яйце куряче (для тіста 4, для фаршу 2) - 6 шт.
Домашній сир - 1 кг
Родзинки - 100 г
Ваніль - за смаком
Вершкове масло - 250 г
Сметана - 200 мл.
Кількість порцій: 8
Як приготувати «Налистники з сиром»:
1. Смак налистників багато в чому залежить від тіста. У різних регіонах України тісто готують по-різному: із свіжого молока та борошна, з борошна та крохмалю, з крохмалю та кислого молока, та й кожна господиня має свої секрети. Я говоритиму про мій особистий досвід приготування налисників. Отже: яйця розтираємо із цукром, додаємо трохи солі, трохи молока, засипаємо все борошно і замішуємо густе тісто, як на оладки. Залишаємо тісто для набухання борошна на 30-40 хв. Після цього розводимо тісто, доливаючи решту молока і ретельно розмішуючи. Тісто має бути дуже рідким, трохи густішим за молоко. Можна додати в тісто відразу пару ложок олії, а можна щоразу змащувати їм сковорідку.
2. Випікаємо налистники на гарній сковорідці з товстим дном, у мене окрема сковорода тільки для налистників. На розігріту (але не розпечену) сковороду наливаємо тісто дуже тонким шаром, безперервно повертаючи. Тісто не повинно відразу закипати, а потроху запікатись, через 3-4 хвилини, коли краї підсохнуть і піднімуться, взяти пальцями, перевернути і запекти з іншого боку. Налистник виходить дуже тонкий, майже прозорий, але досить міцний та еластичний.
3. Готуємо начинку: жирний домашній сир розтерти з цукром, додати яйця, краще одні жовтки, ваніль, родзинки. Маса має бути м'якою, еластичною, але не рідкою. Якщо сир рідкий, потрібно додатково віджати його в марлі.
4. На налистник покласти ложку сиру, розподілити по поверхні, згорнути в трубочку, розрізати на дві або три частини, скласти в глибокий керамічний посуд, перекладаючи шматочками вершкового масла.
5. Посуд накрити кришкою і поставити в духовку на годинку при слабкому нагріванні. Налисники повинні розпаритися, просочитися вершковим маслом, але не пересохнути.
6. Подавати налистники бажано зі сметаною, у глиняних мисках або в порційних тарілках. Смачного!
Альтернативний варіант приготування з Ютуб