Кожна господиня, яка вперше займається консервацією, ставить собі це питання. У цьому процесі немає нічого складного та страшного, тож розглянемо з вами різні варіанти.
Перше та головне правило – чистота. Заведіть собі нову чисту губку для миття банок і кришок, і ніколи не користуйтеся губками, якими миєте посуд, оскільки вони можуть містити залишки бруду та жиру. Банки, що мають сколи та пошкодження, для консервації не використовуємо.
Мити банки необхідно дуже ретельно, особливу увагу приділяючи горловині. Чим мити – вирішувати вам. Загальноприйнято мити банки содою, ретельно виполіскуючи їх гарячою водою. Я протягом багатьох років мию дуже забруднені банки звичайним миючим засобом для посуду, а потім - сіллю чи содою.
Існує кілька способів стерилізації банок, розглянемо основні.
1. Стерилізація над парою.
Для цього способу візьміть каструлю, наповніть її на третину водою, зверху покладіть або спеціальний пристрій для стерилізації банок, або сито з ручкою. Сітку для відсікання масляних бризок, яку кладуть на сковорідки, використовуємо тільки нову, стару використовувати не раджу, оскільки вона може містити олійні залишки. Кип'ятимо банку на сітці догори ногами до того моменту, як усередині банок водяна пара, перетворюючись на краплі води, почне стікати по стінах. Обережно, за допомогою рушника, знімаємо банки та ставимо їх на розстелений рушник горлом нагору. Коли банки трохи охолонуть, їх можна наповнювати.
2. У окропі.
Візьміть широку каструлю і наберіть води так, щоб ваші банки, перебуваючи в лежачому положенні, були покриті. Великі банки, які не можна покрити водою повністю, заливаємо якомога вище водою і в процесі кипіння повертаємо кулінарною вилкою так, щоб усі сторони банки пройшли кип'ятіння. Після закипання кип'ятіть банки приблизно 5 хвилин, потім обережно виймайте щипцями або кулінарною виделкою і ставте на рушник горлом вгору.
3. У мікрохвильовій печі.
Влітку в спеку зазвичай не хочеться паритися на кухні з киплячими каструлями, тому я пристосувалася стерилізувати банки в мікрохвильовій печі. Миємо банки як завжди і ставимо порожні мокрі банки в мікрохвильову піч горлом вгору. Існує думка, що для стерилізації в банки необхідно налити трохи води, я роблю так. При стерилізації 3-х та 2-х літрових банок поруч обов'язково ставлю маленьку банку з водою.
При стерилізації невеликих банок керуємося наступним принципом: якщо піч заставлена банками повністю, то банку з водою не потрібна, якщо банок мало, то поруч обов'язково ставимо банку з водою, щоб не пробило хвилевод. Для стерилізації невеликих банок досить 4-5 хвилин, але я перестрахувальник, і маленькі банки ставлю на 3 хв, потім повторюю ще 3 хв. на максимальній потужності. 800 грамові банки та всі, які більше за обсягом – 4 хв, і ще 4 хв. По закінченні, відкриваємо піч, в цей момент банки дуже гарячі, акуратно рушником переставляємо банки на стіл на тканину горлечками вгору і обов'язково даємо банкам трохи охолонути, а потім використовуємо. Не ставте банки на голий стіл, бо від перепаду температур банку може розірвати.
4. У духовці.
Поставте мокрі після миття банки у холодну духовку на решітку дном вгору. Нагрійте духовку до температури 150 градусів, стерилізуйте 15 хвилин і виймайте. Дволітрові банки стерилізуємо 20 хвилин, трилітрові 25 хвилин. Разом з банками на решітку можна покласти чисті та мокрі кришки. Увага - якщо використовуєте кришки під машинку, що закочує, то гумові ущільнювачі з кришок необхідно виймати.
Ще раз нагадаю: банки бояться сильних перепадів температур. Скло може легко лопнути, якщо гарячу банку ви поставите на холодний стіл або, навпаки, в холодну банку покладете гарячу закуску. Щоб уникнути різких перепадів температур під час закладання гарячого вмісту в банки, обов'язково підкладайте по них рушник або складену в кілька разів тканину.
Як стерилізувати кришки?
Дуже часто запитують, чи можна закочувати банки гвинтовими кришками? Закочувати банки можна будь-якими кришками, простими, під машину, що закочує, або гвинтовими. Не має жодної різниці. Головне - уважно вибирайте кришки для консервування. Перед стерилізацією кришок подивіться, щоб вони були без пошкоджень. Кришки повинні бути без іржі, з новою гумовою прокладкою.
Якщо використовуєте гвинтові кришки, їх внутрішня поверхня повинна бути без подряпин і іржі. Перед початком консервування перевірте, щоб кришки, що закручуються, щільно прилягали до шийки і не прокручувалися.
Найпростіший спосіб стерилізації кришок у невеликій каструлі або ковшику з окропом. Час стерилізації – 10 хвилин. Щоб не обпалити руки, зручніше діставати кришки щипцями або кулінарною вилкою.
Як стерилізувати банки із заготовкою?
Для цього треба взяти широку каструлю, на дно покласти серветку, марлю або рушник, розставити банки так, щоб вони не торкалися одна одної. Потім налийте в каструлю воду до плічок банок. Температура води повинна бути наближеною до температури заготовок. Не наливайте холодну воду, оскільки під впливом перепаду температур банки можуть тріснути.
Банки накрийте зверху простерилізованими кришками, не закривайте, лише покладіть зверху. Довести воду до кипіння і після цього стерилізуйте заготівлі стільки, скільки вказано в конкретному рецепті.